Späť

História svadobných obrúčok

Pridané: 04.12.2017 10:23:31 Počet zobrazení: 1037

04 December 2017

História svadobných obrúčok

   Niekoľko okamihov života je rovnako tradíciou ako svadby. Od obradu k recepcii, dokonca až po šaty, sa zoznam historických a kultúrnych konvencií zdá nekonečný. V posledných rokoch sa však viac moderných párov rozhodne prelomiť tradíciu a udeliť svadbe niečo, čo je naozaj ich vlastné. Niektoré svadobné tradície sa môžu zdať ľubovoľné, ako keď nosíme prstene na treťom prste našich ľavých rúk. Kým sa môžete rozhodnúť ignorovať určité tradície, táto svadobná konvencie sa datuje stáročia.

História svadobného prsteňa
Táto tradícia sa datuje tisíce rokov - teda asi 5000 rokov. Niektoré z najskorších odkazov na snubné prstene pochádzajú zo starovekého Egypta, kde ľudia obliekli krúžky lásky. Rimania tiež spojili prstene s manželstvom s použitím krúžkov "fede", ktoré často zobrazujú dve zovreté ruky, ale na rovnakom prsta neboli vždy nosené.

Žila lásky
V rímskych dobách ľudia verili, že v prstencovom prstenci sú spojené srdcia priamo. Hovorili tomu vena amoris, alebo "žila lásky". Takže počas svadobného obradu by krúžok mal byť umiestnený na prste, aby symbolizoval vzájomnú lásku páru. Kým táto žila v skutočnosti neexistuje, je to pekná myšlienka!

Kresťanská základňa svadobného kruhu
Niektoré kresťanské svadobné obrady zahŕňali kňaza, ktorý hovoril: "V mene otca, syna a svätého ducha" a on by sa dotkol jedného prsta pre každé meno. Otec by bol palcom, synom ukazovák a svätým duchom prostredným prstom. Bol by potom umiestnený prsteň na tretí prst, ako povedal "amen" a dokončil modlitbu.

Praktické úvahy
Kým tieto náboženské a historické faktory jednoznačne ovplyvnili umiestnenie našich svadobných prsteňov, skutočný dôvod by mohol byť ešte jednoduchší. Väčšina snubných prsteňov je vyrobená z mäkkého kovu a pretože väčšina ľudí sú praváci, nosenie na ľavej ruke bude mať väčšiu ochranu a menej poškodení.

Pravé ručné svadobné krúžky
Rovnako ako každá iná svadobná tradícia je na vás, či sa k nemu prihlasujete alebo nie. V niektorých európskych kultúrach, napríklad v Nórsku a Nemecku, je tradícia, že prsteň je na pravej ruke. Stáva sa tiež obľúbenou a symbolickú voľbou pre páry rovnakého pohlavia. Od dvadsiatich rokov, 20. storočia ženy nosia prstene na pravej ruke, aby naznačili ekonomickú nezávislosť, zatiaľ čo iné ju nosia na pravej ruke, pretože sú ľaváčky.

Prihlásenie

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Bližšie informácie o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete na stránke s informáciami o ochrany osobných údajov

×

Vzhľadom na aktuálnu situáciu fungujeme v obmedzenom režime. Doba dodania produktov môže byť dlhšia.